Zvýšenie cien piva v Čechách

Spoločnosť Pivovary Staropramen od novembra zvýši ceny sudového piva v priemere o 4,5%. Ceny fľaškových a plechovkových pív zostanú na súčasnej úrovni. Firmu k zdraženiu vedú rastúce náklady. Firma svoje výrobky zdražovala naposledy v januári kvôli zvýšeniu daní v rámci vládneho balíčka úsporných opatrení. K zvýšeniu cien zlatistého moku vtedy z rovnakého dôvodu siahla väčšina pivovarov v Česku.

"Naša spoločnosť bola nútená upraviť ceny sudového piva, pretože poslednú plošnú znemu jeho cien, ktorá sa uskutočnila kvôli rastúcim cenám vstupov, sme realizovali v decembri 2008, to znamená pred dvoma rokmi," uviedol hovorca spoločnosti Pavel Barvík. Odvtedy podľa neho vzrástli ceny energií, sladového jačmeňa či komodít ovplyvňujúcich ceny obalov na pivo. Na raste nákladov sa vraj podieľalo tiež nedávne obmedzenie nákladnej dopravy v Prahe. Firma z tohto dôvodu v súčasnosti musí využívať dlhšie distribučné trasy a hradiť vyššie čiastky za mýto.

"Zvýšené ceny už taktiež reflektujú avizovaný rast cien relevantných vstupov v budúcom roku." dodal Barvík. Už v októbri zdraželo zhruba o 5% pivo v siedmich pivovaroch združených v skupine K Brewery. Zdražiť polliter piva o 50 až 70 halierov plánuje v budúcom roku Pardubický pivovar.

Pivovary Staropramen sú s približne 15%-ným podielom na trhu, ktorého zhruba polovicu ovláda Plzeňský Prazdroj, dlhodobo českou pivovarníckou dvojkou.

Tržby spoločnosti Pivovary Staropramen v minulom roku dosiahli 4,04 miliardy korún. Napriek 7%-nému zníženiu objemu predaného piva tak poklesli len mierne z predvlaňajších 4,05 miliardy korún. Staropramenu vlani naopak výrazne vzrástol čistý zisk na 720,6 milióna korún z predvlaňajších 289,6 milióna korún.

Predchádzajúci vlastník Pivovary Staropramen, spoločnosť AB InBev, pivovary začiatkom minulého decembra predal firme CVC Capital Partners spoločne s ďalšími pivovarmi na Slovensku, v Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, Maďarsku, Čiernej Hore, Rumunsku a Srbsku. Značka Staropramen je vlajkovou loďou celej skupiny vystupujúcej pod názvom StarBev.

tyden
Zdroj: tyden.cz

 

 


Copyright © 2011 Svet českého piva.
Úvod  |  O nás  |  Pivná kultúra  |  Média  |  Kontakty