Merlin prichádza

Český trh obohatilo na začiatku jesene nové pivo Merlin. Čierny ležiak, nazvaný podľa mytologickej postavy kúzelníka z legiend z britských ostrovov, je inšpirovaný pivami typu Stout.

Ide o spodne kvasený silný tmavý ležiak s objemom alkoolu 4,7% a stupňovitosťou 12,8%. Má charakteristickú výrazne čiernu farbu, bohatú penu a jedinečnú chuť. Náš sládek ho varí podľa špeciálnej receptúry: pri jeho výrobe sa používa popri troch druhov sladu, krištáľovo čistej vody z podzemného jazera a kvalitnému chmeľu aj pražený jačmeň, ktorý pivo dodáva jeho špecifickú chuť.

Chuť Merlina je bohatá a intenzívna od sladkej cez karamelovú a kávovú až po výrazne horkú. Do piva nie sú pridávané žiadne umelé sladidlá ani karamel. Varí sa v juhočeskom pivovaru Protivín.

Pre nové pivo sme vybrali meno legendárnej mytologickej postavy - mocného čarodejníka, mága a čarodeja z legiend o kráľovi Artušovi, rytieroch okrúhleho stola a meči Excalibur. "Pri vývoji receptúry piva Merlin sme sa nechali inšpirovať pivom typu Stout. Pripravujeme ho podľa špeciálnej receptúry s použitím praženého jačmeňa. Preto sme aj názov hľadali na britských ostrovoch, kde je tento typ piva populárny," vysvetľuje Jiří Faměra, vrchný sládek spoločnosti K Brewery.

Nové, veľmi tmavé pivo Merlin môžete ochutnať od polovice októbra 2010, predovšetkým v reštauráciách, kde sa čapuje z pätnástich a tridsať litrových sudov. Dostať ho môžete aj v obchodnej sieti - v tretinkových fľašiach.

 

 


Copyright © 2011 Svet českého piva.
Úvod  |  O nás  |  Pivná kultúra  |  Média  |  Kontakty